Dlaczego bele pękają?

Ważne jest, aby zrozumieć i docenić różne czynniki decydujące o tym, jak bezpieczna jest Twoja bela. Może wystarczy, jeżeli zostanie nienaruszona przez krótki okres czasu, a może wymagane jest, aby została owinięta i w pełni nienaruszona przez rok lub nawet dłużej. Zastanów się:

  • jakiego rodzaju plonu będziesz używał i w jaki sposób?
  • jak i gdzie będzie przechowywana bela?
  • w jaki sposób bela będzie przenoszona?
  • ile razy bela będzie przenoszona?
  • jakie będą warunki pogodowe podczas belowania oraz w miejscu jej przechowywania?

Tworzenie okrągłych bel z użyciem siatki rolniczej jest najwygodniejszym i najtańszym sposobem owijania bel. Owijanie siatką zmniejsza koszty, ponieważ proces owijania jest szybszy niż przy korzystaniu ze sznurka rolniczego i oferuje dużo lepszą ochronę plonu niż w przypadku sznurka. Jednak faktyczne zabezpieczenie beli zależy od ciebie oraz od tego, jak dobrze znasz i jak używasz swojej prasy belującej. Należy pamiętać o tym, aby nałożyć na belę MINIMUM 2 warstwy siatki, ponieważ istnieje wiele czynników, które mogą spowodować, że FAKTYCZNA ilość nałożonej siatki będzie MNIEJSZA niż wartość ustawiona na prasie.

Dokładność prasy

Większość współczesnych pras belujących posiada układy nanoszenia siatki sterowane z kabiny za pomocą skrzynki sterującej (maszyny o słabszej specyfikacji mogą być obsługiwane mechanicznie bezpośrednio na prasie). Bardzo często ilość siatki, którą planuje się nanieść na belę, jest znacznie mniejsza niż faktyczna ilość naniesiona na belę. Ilość naniesionej siatki powinna być zawsze sprawdzona NA BELI, ponieważ ustawienia na prasie są jedynie wskazaniem i nie można zakładać, ze stanowią precyzyjną wartość. Zawsze będą występować różnice w ilości siatki nakładanej na belę, ponieważ zależy to od wielu ważnych czynników:

BALER ACCURACY
Czy układ podający prasy jest wystarczająco dokładny, aby podać odpowiednią ilość siatki do prasy?

BALER ACCURACY
Czy siatka jest podawana równomiernie na całej swojej szerokości, czy też nie zapewnia pełnej szerokości pokrycia wokół beli?

BALER ACCURACY
Czy siatka „zbiera się” w prasie podczas podawania przed dotarciem do beli, marnując kilka metrów siatki?

D
Czy siatka jest ciągnięta w jedną lub w drugą stronę przez długie włókna wiszące na siatce z poprzedniego owijania w taki sposób, że część beli ma mniej siatki, a część więcej?
 signs  BALER ACCURACY
Czy plon jest nadal podawany do prasy podczas nakładania siatki, w taki sposób, że nie cała siatka znajduje się na zewnątrz?
Przy poprawnym nałożeniu siatka powinna znajdować się całkowicie na ZEWNĘTRZNEJ powierzchni beli. Należy pamiętać, że po rozpoczęciu nakładania siatki prasa nie powinna poruszać się do przodu, aby uniknąć pobierania plonu podczas nakładania siatki. Jeżeli tak się nie stanie, uzyskanie pełnych właściwości trzymających siatki nie będzie możliwe, ponieważ część siatki zostanie włączona do beli, zmniejszając zdolność siaki do jej zabezpieczenia.

Klimat

Niektóre regiony na świecie mają wyższe poziomy promieniowania UV niż inne ze względu na szerokość geograficzną, pogodę, zmiany klimatyczne czy też poziomy zanieczyszczenia powietrza. W takich regionach bele przechowywane na zewnątrz, z ciągłą ekspozycją na wysokie poziomy promieniowania UV, mogą podlegać zwiększonej degradacji siatki.

CLIMATE CLIMATE

Wytrzymałość siatki na rozciąganie jest największa przy jej pierwszym użyciu. Jednakże ciągła ekspozycja na działanie warunków atmosferycznych oraz obciążenie wywierane przy owijaniu beli i trzymaniu plonu wpływają na wytrzymałość końcową siatki. Przy prawidłowym użytkowaniu i nakładaniu, przez okres 12 miesięcy siatka powinna zachować 50% swojej wytrzymałości.

Należy pamiętać, aby uwzględnić te czynniki przy produkcji i przechowywaniu bel w regionach charakteryzujących się wyższym promieniowaniem UV.
Gdy siatka na beli jest bardziej naprężona niż jest to zalecane, prawdopodobnie z powodu nacisku beli lub niewystarczającej ilości warstw siatki na beli, naturalna wytrzymałość siatki może zostać zmniejszona przy ekspozycji na wyższe poziomy promieniowania UV.
Siatka Tama została specjalnie zaprojektowania do trzymania beli przez co najmniej 12 miesięcy oraz posiada stabilizację UV,
aby zatrzymać przynajmniej 50% pierwotnej siły siatki, przy przechowywaniu powyżej 12 miesięcy w polu.
Netwrap - residual strength over time

Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty przy owijaniu, zaleca się postępowanie zgodnie z poniższymi instrukcjami:

  • Dla najlepszej wydajności rolki siatki (przed belowaniem) powinny być przechowywane w oryginalnym opakowaniu pod przykryciem, w warunkach suchych.
  • Aby zmniejszyć ryzyko pękających bel i uszkodzenia siatki na beli podczas przechowywania, przenoszenia lub użytkowania okrągłych bel, niezwykle ważne jest nałożenie wystarczającej ilości siatki podczas belowania – zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Upewnij się, że siatka (rolka lub siatka na beli) nie jest narażona na działanie jakichkolwiek środków agrochemicznych, ponieważ może to wpłynąć na wytrzymałość siatki i zmniejszyć okres, przez jaki siatka będzie bezpiecznie trzymać belę.

 Plon i warunki

Rodzaj belowanego plonu oraz sposób, w jaki bela będzie później użytkowana, mają ogromny wpływ na to, ile siatki powinno nałożyć się na belę. ZAWSZE powinno się nakładać MINIMUM 2 warstwy siatki na powierzchnię beli, ale to średnica beli, faktyczny rodzaj plonu i jego zachowanie przy belowaniu określą RZECZYWISTE MINIMUM siatki, którego należy użyć. Netwrap Baling Guide
Uprawy paszowe, takie jak kiszonka, sianokiszonka, lucerna itp. to ciężkie rośliny liściaste, często belowanie do średnicy 1,2-1,5 m, które po ścięciu i belowaniu są „nieaktywne” i zwykle nie ulegają rozszerzeniu. Waga beli i metoda transportu to główne czynniki decydujące o tym, ile siatki należy nałożyć na belę. Należy pamiętać, że przy belowaniu kiszonki nie należy zmniejszać ilości siatki nakładanej na belę, dlatego że bela będzie owijania folią natychmiast lub niedługo po belowaniu. Zostało udowodnione, że jeżeli nałoży się NA BELĘ mniej niż minimalne 2 warstwy siatki, istnieje wysokie ryzyko, że siatka się ześlizgnie, a bela rozszerzy. Rozszerzanie się beli przed i podczas owijania powoduje dwa problemy: Zboża takie jak pszenicaZboża takie jak pszenica, jęczmień itp. tworzą lżejsze bele, które w porównaniu do kiszonek, są bardziej „wybuchowe” po belowaniu. Dłuższe plony, z pustymi łodygami nie prasują się tak dobrze jak plony z roślin liściastych, w związku z czym, prawdopodobnie będą wymagać większej liczby warstw siatki dla odpowiedniego zabezpieczenia. Ponieważ tego typu bele nie są tak ciężkie, jak te z roślin liściastych, wymiary beli są zwykle większe, ze średnicą beli między 1,5-2,0 m. Bele tej wielkości mają też większy obwód, a tym samym większą „energię” zawartą w beli. Przy większej powierzchni beli, która chce się bardziej rozszerzyć, siatka poddana jest znacznie większemu naprężeniu. W takich przypadkach bardzo WAŻNE jest, aby nałożyć na belę więcej siatki, w celu odpowiedniego zabezpieczenia beli.
  1. Zwiększona średnica beli zmieni wzór owijania folii nakładanej na belę, co spowoduje zaburzenie skalibrowanych szerokości zakładek na beli, zmniejszając liczbę warstw nakładanej folii.
  2. Jeżeli bela nie może się rozszerzyć przed owinięciem, jej gęstość wzrośnie, a bela bardziej się napowietrzy, wpływając tym samym na proces fermentacji i zmniejszając jakość uzyskiwanej kiszonki.
 Grass Forage Crops

Kształt beli

Jeżeli kształt beli nie jest jednolity, siatka będzie poddawana zmiennemu napięciu powodowanemu nierównomiernym naprężeniem w beli. Bela, która nie jest płaska i jednolita, posiada większe naprężenie na środku, a tym samym wywiera większy nacisk na siatkę w tym właśnie miejscu. Zwiększony i nadmierny nacisk na siatkę wywoła wyższe siły naprężające włókna siatki, powodując pęknięcie jednego lub kilku włókien, co z kolei zwiększy naprężenie na pozostałych włóknach i ostatecznie doprowadzi do pęknięcia większej liczby włókien. Ponadto źle uformowane bele charakteryzują się większym ryzykiem powstania uszkodzenia w „najwyższym punkcie” podczas wyrzucania z prasy lub podczas przenoszenia z powodu niewłaściwego kształtu i wyższego naprężenia siatki w tym obszarze. BALE SHAPE
Pomoż nam być lepszym
Pomóż nam poprawić jakość naszej strony internetowej. Poświęć chwilę i odpowiedz, proszę na kilka prostych pytań.
Czy znalazłeś interesujące Cię informacje?
Gdzie szukałeś interesujących Cię informacji?
Jakie treści chcecie zobaczyć na naszej stronie internetowej?
Ankieta jest anonimowa
DZIĘKUJEMY!
Odkryj więcej
Opinie rolników Footer Farmer Testimonials Opowieści z pola Zobacz Tama Assist Footer Tama Assist Szeroki świat wiedzy Wejdź
Szybki kontakt Skontaktuj się z nami
Wsparcie terenowe Footer Field Support Zadzwoń po pomoc +48 507 430 666
Powrót do góry