Produkcja siatki

Siatka rolnicza produkowana jest z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) – żywicy termoplastycznej wytwarzanej z cząsteczki chemicznej etylenu. Jest to najbardziej rozpowszechniony polimer stosowany w przemyśle, ponieważ oferuje doskonałe właściwości wytrzymałościowe przy niewielkiej ciężkości.

HDPE jest wynikiem procesu polimeryzacji, zwanego również „krakingiem”, który łączy małe cząsteczki (każda z nich to tzw. „Mer”) w bardzo duże cząsteczki („Poli-mery”). Gdy żywicę polimerową wytłacza się w celu wytworzenia siatki, cząsteczki układają się wzdłuż kierunku skrętki – „kierunku podłużnego”, nadając plastikowi bardzo wysoką wytrzymałość w tym kierunku. Wiedząc o tym, łatwo zrozumieć, w jaki sposób tak lekki materiał jest w stanie zatrzymać ekstremalną siłę gęstej i ciężkiej okrągłej beli przyłożoną do siatki, wokół obwodu beli – w kierunku podłużnym materiału użytego do wytworzenia siatki.

Tradycyjny proces produkcji siatki obejmuje dwa etapy. Pierwszy, kiedy folia jest wytłaczana w szeroką folię z tworzywa sztucznego i nawijana na duże „role macierzyste”. Folia z roli jest następnie rozcinana na wąskie taśmy, które następnie są dziane na krosnach w celu wytworzenia siatki z oczkami.

Extrusion Knitting

Waga a wytrzymałość

Zwykle, aby zwiększyć wytrzymałość opakowań rolniczych z tworzyw sztucznych (np. siatki lub sznurka rolniczego), należy użyć cięższego lub grubszego materiału. Niemniej zwiększenie grubości i ciężaru materiału w celu uzyskania większej wytrzymałości spowoduje wytworzenie cięższego produktu końcowego; w przypadku siatki cięższy materiał (większa liczba gramów na metr siatki) oznacza znacznie cięższą rolkę, z większą średnicą, mimo tej samej długości siatki na rolce.

W takiej sytuacji, jeśli wymagana jest rolka o większej długości, a do produkcji wykorzystuje się cięższy materiał, nie da się zachować odpowiedniej średnicy lub wagi rolki, aby pasowała do prasy.
Tworząc siatkę ze standardowego surowca, nie da się uzyskać produktu, który jednocześnie posiada większą długość i większą wytrzymałość, nie uzyskując przy tym zbyt ciężkiej rolki lub rolki o zbyt dużej średnicy.
Na przykład:

Wytrzymałość siatki g/m Długość rolki Waga rdzenia Całkowita waga rolki (g/m x długość + rdzeń)
240kgf 12 2,000m 2kg 26kg
240kgf 12 3,000m 2kg 38kg
260kgf 14 2,000m 2kg 30kg
260kgf 14 3,000m 2kg 44kg

Surowce żywiczne

Różni producenci siatki wykorzystują różne rodzaje materiałów HDPE do produkcji siatek rolniczych. Żywice wyższej jakości lub lepszego gatunku mogą wytwarzać bardziej wytrzymałe polimery, podobnie gorszy gatunek żywicy nie będzie tak wytrzymały przy zachowaniu tej samej wagi surowca.

HDPE materialsNiektóre firmy produkujące siatki są mniej postępowe i nie są w stanie rozwinąć swojego produktu lub są mniej świadome tego, jak go rozwijać, co oznacza, że muszą polegać na przestarzałych metodach produkcji. W związku z tym producenci ci muszą polegać na „standardowych”, a tym samym cięższych materiałach, aby zapewnić określoną minimalną wytrzymałość i jakość swoich produktów.

Firma Tama Group opracowała rewolucyjne udoskonalenie procesu produkcji siatki, zwane Tama Light-Technology (LT), które łączy w sobie zaawansowaną formułę żywicy HDPE z całkowicie nową technologią produkcji. Technologia Tama Light-Technology umożliwiła produkcję lżejszej siatki, która w rzeczywistości ma większą wytrzymałość niż jej „standardowy” rodzaj. Jest to wynikiem uzyskania wyższej „wytrzymałości względnej” surowca i jest osiągane dzięki unikatowemu etapowi w procesie produkcji.

Wytrzymałość względna jest skalą odniesienia producenta w osiąganiu najwyższej wytrzymałości (kgf) na gram (g) surowca.

WYTRZYMAŁOŚĆ WZGLĘDNA

RELATIVE STRENGTH

Surowiec Waga surowca Wytrzymałość siatki Wytrzymałość względna (Wytrzymałość siatki ÷ g/m)
Standardowy 12 g/m 240 kgf 20
Tama Light-Technology 9 g/m 250 kgf 28

Na tej podstawie bardzo łatwo zauważyć, że BŁĘDNE jest traktowanie ciężkości tworzywa sztucznego (g/m) jako wskaźnika wytrzymałości produktu.

Surowiec Wytrzymałość siatki g/m Długość rolki Całkowita waga rolki (g/m x długość + rdzeń)
Standardowy 240 kgf 12 g/m 2,000m 26 kg
Standardowy 240 kgf 12 g/m 3,000m 38 kg
Tama Light-Technology 250 kgf 9 g/m 3,000m 29 kg

Zastosowanie Tama Light-Technology (LT) w celu zwiększenia wytrzymałości pozwala również producentowi zwiększyć długość rolki, nie przekraczając odpowiedniej wagi rolki i nadal mieszcząc się w granicach tolerancji średnicy rolki wymaganej do użycia w prasie.

Siatka wyprodukowana z użyciem Tama Light-Technology jest o 10 kgf BARDZIEJ WYTRZYMAŁA od „standardowej” siatki oraz dodatkowo od niej lżejsza.

Środowisko

Environmental benefit Tworzywo Tama Light-Technology oferuje również duże korzyści środowiskowe w rolnictwie. Tama Light-Technology zapewnia lżejszy materiał, ponadto, w porównaniu do produkcji „standardowej” siatki, do produkcji takiej samej długości siatki zużywa się znaczniej mniej tworzywa. Jako że, że tworzywo Tama Light-Technology jest bardziej wytrzymałe niż „standardowy” surowiec do produkcji siatki, siatka znacznie lepiej znosi siły naprężające beli.

Technologia Tama Light-Technology została potwierdzona w niemieckim teście DLG Signum oraz otrzymała Złoty Medal Polagra.

Pomoż nam być lepszym
Pomóż nam poprawić jakość naszej strony internetowej. Poświęć chwilę i odpowiedz, proszę na kilka prostych pytań.
Czy znalazłeś interesujące Cię informacje?
Gdzie szukałeś interesujących Cię informacji?
Jakie treści chcecie zobaczyć na naszej stronie internetowej?
Ankieta jest anonimowa
DZIĘKUJEMY!
Odkryj więcej
Opinie rolników Footer Farmer Testimonials Opowieści z pola Zobacz Tama Assist Footer Tama Assist Szeroki świat wiedzy Wejdź
Szybki kontakt Skontaktuj się z nami
Wsparcie terenowe Footer Field Support Zadzwoń po pomoc +48 507 430 666
Powrót do góry